Systemy regałów do Twojego magazynu

Wybór regałów, które staną w Twoim magazynie, nie jest sprawą łatwą. Warto sięgnąć po konkretne rozwiązanie dopiero po dokładnym określeniu swoich potrzeb. System regałów powinien być dopasowany do rodzaju przechowywanych w danym magazynie towarów, sposobu ich załadunku i rozładunku, a także innych potrzeb związanych z ich składowaniem. Warto podkreślić, że od wyboru systemu regałowego może zależeć sprawne działanie twojego magazynu, a także przebieg poszczególnych działań. Poniżej skupiamy się na tak zwany regałach wjezdnych, nazywanych też regały przejezdnymi lub regałami typu „drive-in”. Dowiesz się w jakich magazynach są najchętniej stosowane oraz dlaczego warto postawić właśnie na to rozwiązanie.

Maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej 

Niezależnie, czy magazyn, który pragniesz wyposażyć, jest dużych rozmiarów, czy wręcz odwrotnie – jest stosunkowo niewielki – z pewnością istotne będzie optymalne wykorzystanie jego powierzchni. Wybrany przez Ciebie system regałów powinien pomóc w jej maksymalnie korzystnym zagospodarowaniu. Od razu warto podkreślić, że systemu regałów wjezdnych wypadają pod tym względem wyjątkowo dobrze. Pozwalają wykorzystać nawet 85 procent powierzchni hali magazynowej. 

W czym tkwi ich wyjątkowa siła? Przede wszystkim w sposobie konstrukcji. Regały wjezdne składają się z kilku poziomów tuneli, ulokowanych na szynach. Na nich składowane są palety, które można swobodnie wsuwać i wysuwać z tuneli. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że rozmiar regałów został dostosowany do rozmiaru typowych wózków widłowych. Ułatwia to obsługiwanie regałów i wysuwanie towarów w dowolnej chwili. 

Ponadto, regały wjezdne redukują ilość przestrzeni potrzebnej do sprawnego załadunku. Transport odbywa się bowiem w obrębie tuneli, a po wyciągnięciu wybranej palety – reszta przechowywanych towarów po prostu przesuwa się o jedno miejsce. Dzięki temu manipulacja przechowywanymi na regałach towarami jest niezwykle prosta i sprawna, a załadunek przebiega bez większych problemów. 

Regały wjezdne w magazynach ogólnych i specjalistycznych

Głównym powodem, dla którego sięga się po regał wjezdny, jest chęć ograniczenia ilości wykorzystywanej przestrzeni. Dzięki jego zastosowaniu masz możliwość zagospodarowania niemal całego budynku dla celów przechowywania. Mniej miejsca stracisz na wyznaczanie alejek transportowych oraz załadunkowych. Ponadto, wykonanie podstawowych działań w magazynie z regałami jezdnymi przebiega szybciej. Mówiąc wprost, wybór regału wjezdnego to oszczędność miejsca i czasu. 

Regały wjezdne są stosowane szczególnie w tych magazynach, w których rotacja towarów przebieg zgodnie z zasadą FILO – first in, last out. Chętnie są wybierane jako wyposażenie magazynów o stosunkowo dużej rotacji, a także w tych jednostkach, gdzie składuje się towary tego samego typu. Warto przy tym podkreślić, że do obsługi regałów wjezdnych stosuje się przede wszystkim wózki elektryczne o wysokich masztach. Dlatego jeśli planujesz wybór tego systemu regałowego do swojego magazynu, wówczas konieczne może okazać się również dostosowanie floty pojazdów magazynowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here